From the course: (PRIVATE YP)
From the course: (PRIVATE YP)
Горен кръстосан синдром е определение за мускулен дисбаланс в горната част на тялото. Дисбаланс, който възниква в мускулните групи на горната част на тялото , така че те са скъсени и хипертонични и губят способността си да се разтягат, в допълнение към представянето на излишен мускулен тонус. Характерни за синдрома са отпуснати напред или повдигнати нагоре рамене, торакална кифоза и преден наклон на главата по-малък от 50 градуса. Краниоцервикалният отдел е най-изложен на това нараняване, поради което може да се появи болка във врата и световъртеж. Горният кръстосан синдром може да доведе до придобиване на непривлекателна поза, визуално намаляване на височината на индивида, болки във врата, раменете и долната част на гърба, намален обем на движение на раменните стави, скапуларно "крило".
ПРИЧИНИ
Този дисбаланс обикновено се развива при хора, които ежедневно заемат седнала позиция за продължителен период от време, но не рядко се среща. Причините за синдрома могат да бъдат седене в прегърбено положение за продължителен период от време, продължителна употреба на компютърни и мобилни устройства, тежка физическа работа в лоша поза, наднормено тегло и обездвижване или голям размер на бюста при жените.
Мускули, засегнати от ГОРНИЯТ КРЪСТОСАН СИНДРОМ
СЛАБОАКТИВНИ МУСКУЛИ: Долен и среден трапец; Дълбоки флексори на врата; Сератус Антериор.
ХИПЕРАКТИВНИ МУСКУЛИ: Горен трапец; Леватор Скапула; Подокципитални мускули; Стерноклеидомастоид; Пекторалис майор и минор.